رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت، ستار بهشتی‌، کارگر و وبلاگ نویس زندانی، در زیر شکنجه به ‌قتل رسید. گزارش های منتشره جای تردیدی باقی نمی گذارد که کارگر وبلاگ نویس، ستار بهشتی زیر شکنجه های وحشیانه بازجویان به قتل رسیده است. یک شاهد عینی که در مراسم تدفین ستار بهشتی حضور داشته، از زخمی بودن جنازه ستار بهشتی خبر داد و به سحام نیوز گفت: جنازه ستار را در حالی دفن کردند که قسمت های پا و زانوی وی خونی بوده و آثار کبودی و زخم بر سر و صورتش مشهود بوده است. طبق اظهارات این شاهد، سر و صورت ستار بهشتی به شدت مورد آسیب قرار گرفته بوده و کفن وی آغشته به خون بوده است. ماموران اطلاعاتی اجازه رویت کامل جنازه را به خانواده وی ندادند. تنها برای چند لحظه، پس از اینکه پیکر ستار بهشتی را در قبر گذاشته اند، صورت وی را به خانواده اش نشان داده اند. به گفته این شاهد، ماموران تمام تلاش خود را کرده بودند که کبودی ها و زخم های صورت ستار بهشتی را با گچ بپوشانند. بنا به این گزارش، ستار بهشتی به شدت مورد ضرب و شتم از نواحی مختلف بدن واقع شده بود و هنگام شستشو در غسالخانه، آثار آن مشهود بوده است. ستار بهشتی را در امام زاده محمد تقی رباط کریم(واقع در رباط قدیم)؛ قطعه ۷، ردیف۳، شماره ۱۱ دفن کرده اند. رسانه های خبری پیشتر از حضور گسترده ماموران امنیتی، فیلمبرداری و برخورد با افراد در حال صحبت با موبایل در محل تدفین، همچنین جمع کردن تمام عکس ها و اعلامیه های مربوط به مراسم ترحیم، جلوگیری از تماس با اعضای خانواده و تهدید سحر بهشتی خواهر ستار به بازداشت در صورت تماس با رسانه ها خبر داده بودند.

در حالی که نهادهای مسئول رژیم همچنان از پاسخگویی فرار می کنند متن شکایت نامه ستار بهشتی از بازجو و شکنجه گرش انتشار یافت. هفته گذشته سایت کلمه متن نامه شکایت او از بازجویش را منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: در حالی که نهادهای ذی ربط از جمله پلیس، دادستانی و پزشکی قانونی، هیچ یک درباره سرنوشت ستار بهشتی پاسخگو نبوده اند و حتی دستگاه امنیتی و قضایی درباره مرگ و زندگی وی نیز سکوت پیشه کرده اند، سندی از داخل زندان اوین در اختیار کلمه قرار دارد که نشان می دهد ستار بهشتی با دستخط خود از بازجویانش به خاطر شکنجه، شکایت کرده است. این شکایت در همان یک روزی انجام شده که وی در بند ۳۵۰ اوین به سر برده است؛ یعنی در یازدهم آبانماه. در متن شمایت نامه که مخاطب آن اعلائی مسوول اندرزگاه ۳۵۰است آمده است: اینجانب ستار بهشتی درتاریخ ۹۱/۸/۹ از طرف پلیس فتا در منزل بدون حکم بازداشت شدم و اینجانب در مدت دو روز بازجویی مورد انواع تهدید و ضرب و شتم قرار گرفتم از فحش های ناموسی که به مادر بنده می گفتند و به خودم ….. و بسیار توهینهای دیگر و انواع ضرب و شتم با مشت و لگد و بستن به میز و لگد زدن به سر بنده و اکنون در تاریخ ۹۱/۸/۱۱ بنده را پلیس فتا باز احضار کرده و با خود می برد و بنده عواقب هر اتفاقی که برایم پیش آید مقصر (را) پلیس فتا می دانم و همینطور اگر اعترافی از بنده گرفته شود تحت شکنجه بوده در مدت ۱۲ ساعت ماندن در بند ۳۵۰ اتاق دو، اعضاء اتاق شاهد آثار ضرب و شتم روی بدن بنده بوده اند. و ۲ بار به پزشک مراجعه کردم در نهایت گزارش خود را تقدیم به شما می کنم و خواستار پیگیری این امر هستم آخرین خبرها حاکی است که بدنبال انعکاس وسیع خبر ‌قتل ستار بهشتي، مجلس اسلامی اعلام کرده است که کمیته ویژه ای‌ را برای بررسی‌ این تازه‌ترین جنایت در کهریزک تشکیل داده است. اعلام تشکیل چنین کمیته ای‌ از سوی نایب رئیس مجلس اسلامی پس از نطق احمد توکلی در مجلس صورت گرفت. احمد توکلی، از نمایندگان تهران در مجلس اسلامی، ضمن انتقاد از سکوت مقامات قضایی درباره مرگ این وبلاگ نویس، گفته بود که » به جای برخورد با رسانه‌ها و وبلاگ‌نویس‌ها، سراغ مسئولان فاسد یا متهم به فساد بروید

در هفته ای‌ که گذشت اعلام شد که دو هزار پرونده فساد دستگاه مدیریتی در دادسرای دیوان محاسبات در دست بررسی است. این پرونده ها در چهارچوب تخلفات مربوط به بودجه سال ۱۳۸۹ تشکیل شده است. امین حسین رحیمی دادستان دیوان محاسبات با اعلام این موضوع به خبرگزاری مهر گفت: تمام تخلفاتی که در تفریغ بودجه ۱۳۸۹ به تصویب هیئت عمومی دیوان محاسبات رسیده و به مجلس گزارش شده پرونده های آن به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع شده و هم اکنون این تخلفات در حال رسیدگی است. گزارش تفریغ بودجه ۱۳۸۹ کل کشور روز چهارشنبه گذشته در صحن علنی مجلس قرائت شد. مهمترین بندهای این گزارش به تخلفات وزارت نفت در حوزه نفت و گاز مربوط بود. به طوری که در این گزارش تصریح شد که ۱۲.۵میلیارد دلار از مازاد درآمد فروش نفت به حساب ذخیره ارزی واریز نشده بلکه دولت آن را به خزانه واریز کرده و به بدنه بودجه افزوده است در حالیکه این رقم باید به حساب ذخیره ارزی واریز می شد و دولت کسری بودجه خود را از طریق مجوز مجلس جبران می کرد.

صاحبان پول و سرمایه و وابستگان به سران قدرت، تنها در صنعت پتروشیمی روزانه یکصد میلیارد تومان سود به جیب می زنند. در هفته ای‌ که گذشت رييس کميته پتروشيمی کميسيون صنايع و معادن مجلس درباره افزايش قيمت محصولات پتروشيمی و عرضه خوراک واحدهای پتروشيمی دربازار آزاد گفت: بر اساس تحقيق و بررسی کميته پتروشيمی کميسيون صنايع و معادن مجلس مشخص شد که رانت خواران محصولات پتروشيمی روزانه صد ميليارد تومان به جيب می زنند. به گفته این نماینده مجلس واحدهای پتروشیمی که عموما تحت مدیریت رژیم اسلامی اداره می شوند خوراکشان را با نرخ ارز دولتی می خرند و محصول نهاييشان را دربورس با قيمت ارز آزاد می فروشند. به گفته وی تنها ده تا بیست درصد تولیدات با قیمت دولتی عرضه شده و مابقی به بازار آزاد راه پیدا می کنند.

افشاگری از سودهای هنگفت پتروشیمی در حالی‌ صورت گرفت که مجلس با کليات طرح يک فوريتی تعيين تکليف قراردادهای تامين نيروی انسانی در دستگاه‌های اجرايي مخالفت کرد. هفته گذشته ناصر چمنی رئيس انجمن صنفی کارگران پيمانی پتروشيمی تبريز در مورد مخالفت مجلس به ایلنا گفت: مخالفت نمايندگان مجلس با طرح تعيين تکليف قراردادهای تامين نيروی انسانی باعث ادامه ابهام در وضعيت استخدامی اين کارگران در دستگاه‌های دولتی مي‌شود. وی با اشاره به مصوبه دولت در سال گذشته مبنی بر تغییر وضعیت کارگران پیمانی به استخدامی به برداشت سلیقه ای و متفاوت دستگاههای دولتی از مصوبه دولتی از زمان ابلاغ تا کنون اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه‌، مقرر شد که فقط قرارداد کار کارگران ديپلمه با سابقه ۱۰سال کار و همينطور کارگرانی که با مدرک فوق دپيلم دارای يک سال سابقه کاری هستند تغيير کند. این درحالی است که بسياری از کارگران شاغل و باسابقه وزات نفت دارای مدرک زير ديپلم هستند. مخالفت مجلس با طرح مورد نظر در شرایطی صورت گرفته است که منابع خبری کارگری از اعتراض در برخی واحدهای پتروشیمی نسبت به عدم اجرای این مصوبه خبر می دهند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s