رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

در هفته ای‌ که گذشت واکنش به ‌قتل ستار بهشتی‌، کارگر و وبلاگ نویس، همچنان ادامه پیدا کرد. در همین رابطه کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای به قتل ستار بهشتی در زندان اعتراض کرد. در این بیانیه آمده است: یکی از سرفصل های سرکوب، قتل متهمین در زندان و در حین بازجویی است. اگر چه مردم ایران با این پدیده آشنا هستند و شرایط زندان های چند دهه اخیر را از یاد نبرده اند. اکبر محمدی، زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب، هدی صابر، امید رضا میر صیافی وو تازه ترین مورد ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویسی که جز بیان نظراتش هیچ «جرمی» نداشت. پلیس فتا او را دستگیر و بازداشت کرد و پس از چند روز خبر مرگ او را به خانواده اش اطلاع داد! در هنگام خاک سپاری او نیز فقط یک نفر از اعضای خانواده اش اجازه حضور یافت. این واقعیت دردناک تبلور فضایی است که اکنون مردم در آن نفس می کشند: بهای سخن گفتن و معترض بودن مرگ است. نام هایی که برشمردیم فقط بخشی از فهرست برملا شده ی مرگ هایی است که قتل های زنجیره ای را به یاد می آورد و با همان جدیت باید به افشا و مقابله با آن پرداخت. در ادامه این بیانیه آمده استکانون نویسندگان ایران دستگیری، بازداشت و به طریق اولی قتل جوان وبلاگ نویس، ستار بهشتی، را محکوم می کند و خواهان روشن شدن کامل زوایای این واقعه و دستگیری و محاکمه آمران و عاملان این جنایت است. در پایان این بیانیه تصریح شده است: تنها در صورتی می توان به چنین فجایعی پایان داد که «آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا برای همگان» قانون جاری جامعه شود.

در هفته ای‌ که گذشت همچنین مدیرکل یونسکو نیز از مسئولین رژیم اسلامی خواست که در مورد چگونگی قتل ستار بهشتی تحقیقات لازم را انجام دهند. به گزارش مرکز خبری سازمان ملل، ايرينا باکوا مديرکل سازمان آموزشي، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (يونسکو) در این رابطه گفت: «من از بابت مرگ ستار بهشتی در زندان عميقا نگران هستم. وی هم چنین از مسئولان جمهوری اسلامی خواست که در مورد مرگ اين وبلاگ نويس و «شرايط دقيق مرگ وی» تحقيقات لازم را انجام دهند. قبل از این هم گزارشگران ويژه سازمان ملل در زمينه شکنجه، اعدام‌های غيرقانوني، آزادی بيان و وضعيت حقوق بشر در ايران و هم چنین نسبت به قتل ستار بهشتي، وبلاگ نويس منتقد رژیم، واکنش نشان داده بودند.

با تشدید و افزایش اعتراضات داخلی‌ و خارجی‌ به ‌قتل ستار بهشتی‌، تلاش‌های نهاد‌ها و مقامات جمهوری اسلامی برای سانسور و سلب مسئولیت از خود نیز افزایش پیدا کرد. هفته گذشته و پس از اینکه مامورین امنیتی ابوالفضل عابدینی را به دلیل شهادت در مورد شکنجه شدن ستار، به زندان اهواز تبعید کردند، مدیر مسئول روزنامه خورشید نیز با شکایت دادستان عمومی و انقلاب تهران به دادگاه احضار شد. محمدرضا تقوی‌فرد اخیرا در مصاحبه‌ای با یک وب سایت خبری با اشاره به مرگ ستار بهشتی در زندان، انتقاداتی را پیرامون این موضوع مطرح کرده بود. مدیرمسئول روزنامه خورشید که متعلق به سازمان تامین اجتماعی می باشد، در مصاحبه با شبکه خبر گفته بود اگر احمدی‌نژاد اززندان‌ها بازدید می‌کرد امکان بوقوع پیوستن حوادثی مانند کشته شدن ستار بهشتی بوجود نمی‌ آمد. رئیس قوه قضائیه هم قبلا گفته بود که قوه تحت امرش در این جنایت نقشی نداشته است.

در هفته ای‌ که گذشت نمایندگان ۷۶ اتحادیه کارگری از ۴۴ کشور جهان در نشست روز جمعه فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در تورنتوی کانادا از فعالان کارگری در ایران حمایت کردند. بنا به گزارشات منتشره این فدراسیون در بیانیه ای اعلام کرده است که آنان به حمایتشان از فعالان کارگری در ایران که مورد ارعاب قرارگرفته و یا در بازداشت بسر می برند، ادامه خواهند داد. فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل به طور مشخص خواستار آزادی رضا شهابی،‌ عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه،‌ و بازگشت به کار منصور اسانلو و ابراهیم مددی،‌ رئیس و نایب رئیس هیات مدیره این سندیکا شده است.

در همین حال هفته گذشته اعلام شد که رضا شهابی که بخاطر سردرد های شدید و بی حسی انگشتان دست چپ، روز شنبه صبح به بخش سی تی اسکن و ام ار ای بیمارستان امام خمینی منتقل شده و تا ساعت ۹ شب در بیمارستان مورد معاینه پزشکی قرار گرفته بود ، ساعت ۹ شب به زندان اوین برگردانده شد. وی در حال حاضر دوران محکومیت شش سال زندان خود را در زندان اوین بند ٣۵۰ سپری میکند. رضا شهابی چندی پیش نیز به دلیل همین صدمات ، مورد عمل جراحی ۶ ساعته قرار گرفت که پس از آن پزشکان تاکید داشتند که نامبرده دوران بعد از عمل را باید خارج از زندان سپری کند اما با وجود وخامت سلامتی‌ او و تاکید پزشکان، جمهوری اسلامی از آزاد کردن شهابی می‌ترسد.

در هفته ای‌ که گذشت اعتراضات کارگری علیه عدم پرداخت دستمزدها افزایش یافت. کارگران کارخانه نورد لوله صفا هفته گذشته در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد‌هاي شان بطور يکپارچه‌ای دست به اعتصاب زدند. اين اعتصاب از صبح روز دوشنبه از يکی از سالنهای اين کارخانه آغاز شد و روز سه شنبه بقيه کارگران نيز به اعتصاب پيوستند. کارخانه نورد لوله صفا و کارخانه نورد پروفیل ساوه هر دو کارفرمای مشترکی دارند و حدود ۲۵۰۰ کارگر را در خود جا می دهند. احتمال می رود که کارگران نورد پروفیل ساوه نیز که شش ماه است حقوق نگرفته اند دست به اعتصاب بزنند. براساس یک خبر دیگر کارگران نساجی مازندران نیز دو روز متوالی در برابر مجلس تجمع کردند. به گزارش ایلنا کارگران تجمع کننده که در روز دوم اعتصاب تعداد آن‌ها از ۷۰ نفر به حدود ۱۰۰ نفر رسيده بود همچنان بر خواسته‌های قبلی خود مبنی بر بازپس گيری کارخانه از سرمايه گذار خارجی و بازگشايی آن زير نظر مديران دولتي‏، پرداخت ۲۷ ماه مطالبات معوقه ۸۰۰ کارگر باقيمانده‏، پرداخت سنوات کارگران بازنشسته و همچنين روشن شدن وضعيت سوابق بيمه‌ای خود تاکيد کردند. يکی از تجمع کنندگان در توضيح وضعيت نامطلوب و نامناسب معيشتی خود و ديگر همکارنش يادآور شد: کارفرما علی رغم وعده‌ها و تعهدات قانونی خود بابت دستمزد شش ماهه دوم و عيدی و سنوات سال ۸۸، عيدی و پاداش و سنوات سال ۸۹ و همچنين ۹ ماه حقوق و عيدی و سنوات سال ۹۰ به هر کارگر ۲۷ ماه حقوق پرداخت نشده بدهکار است.

هفته گذشته همچنین بیش از یکصد و پنجاه نفر از کارگران بازنشسته کارخانه‌های صنایع فلزی شماره ۱ و ۲ در ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه ۲۳ آبانماه در مقابل معاونت برنامه ریزی استانداری تهران در تقاطع خیابان وصال و ایتالیا دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند. کارگران در این تجمع پلاکاردهای در دست داشتند که روی آنها نوشته بود: ما کارگران صنایع فلزی بیش از سه سال است سنوات خود را دریافت نکرده‌ایم و خواهان پرداخت فوری آن هستیم. این کارگران هفته گذشته نیز در برابر استانداری تهران دست به تجمع زده و با قول رسیدگی معاونت برنامه ریزی استانداری تهران به تجمع خود پایان داده بودند اما در پی عدم رسیدگی به مطالبات شان بار دیگر در مقابل این تجمع دست به تجمع زدند. همچنین به گزارش آژانس خبری موکریان هفته گذشته حدود چهارصد نفر از رانندگان تاکسی در اعتراض به پايين بودن نرخ کرايه ها در مسجد صاحب الزمان نقده دست به اعتصاب و تجمع اعتراض آميز زدند و خواستار افزايش ۵۰ تومانی کرايه تاکسی شدند. بر اساس همين گزارش به دنبال اين اعتصاب، اروجيار معاون فرماندار نقده ضمن حضور در محل و شنيدن خواسته های تاکسيرانان، از آنها يک هفته مهلت خواست تا با بررسی بيشتر موضوع ، در صورت امکان قيمت کرايه ها افزايش داده شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s