رويدادهاي ايران در هفته اي كه گذشت

4ghدر هفته ای‌ که گذشت رئیس پلیس تهران از کار برکنار شد. درست چند ساعت قبل از برگزاری نشست مشترک نمایندگان مجلس با نمایندگان دادستانی و مسئولین ناجا احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی کشور، سرهنگ سعید شکریان رئیس پلیس فتای تهران بزرگ را بدلیل قصور و ضعف و عدم نظارت کافی بر عملکرد پرسنل تحت امر و روند رسیدگی پرونده ستار بهشتی برکنار کرد. چند روز پیش از برکناری سعید شکریان تارنمای کلمه در خبری به نقل از یک نماینده مجلس اعلام کرد که ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویس در زمان به قتل رسیدن در بازداشتگاهی غیر قانونی و زیر نظر پلیس فتا بازداشت بوده است. این نماینده که از سوی مجلس برای بررسی پرونده جنایت ستار بهشتی مامور شده با اشاره به اينکه اين وی در محلی غيرقانونی بازداشت بوده است، گفت تخلف پليس فتا در اين پرونده محرز و رئيس پليس فتا يا بايد برکنار شده و يا از سمت خود استعفا کند. به گفته دواتگری، که خود از فرماندهان سابق پلیس و هم اکنون نماینده مجلس است پليس فتا ستار بهشتی را ”بدون دستور قضايی“ و به طور ”کاملا غيرقانونی“ نگهداری کرده است.

در هفته ای‌ که گذشت اعتصاب غذای نسرین ستوده از مرز چهل روز گذشت. اعتصاب غذای او در حالی‌ ادامه پیدا می‌کند که که همسر او و دیگر فعالان در این مدت بارها با اعلام خطر نسبت به وضعیت او هشدار داده اند. نسرین ستوده علیرغم ضعف شدید جسمی و افت شدید فشار خون که به دلیل آن باید هر روز او را به بهداری منتقل کنند، بر ادامه اعتصاب خود مصمم است. با این حال محمدجواد لاریجانی مدعی شده که حال نسرین ستوده خوب است! و نماینده وزارت اطلاعات نیز با بی اعتنایی نسبت به سلامتی وی، به نسرین ستوده پیشنهاد کرده که اعتصاب غذایش را تا پایان ادامه دهد. به گزارش کلمه، رضا خندان همسر وکیل زندانی که از ۲۶ مهر ماه دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده، می گوید که وضعیت نسرین به مرحله خطرناکی رسیده و قرار است هر روز به بهداری اوین برود. او هم چنین در گفت و گویی با کمپین بین المللی حقوق بشر ایران گفت نماینده وزارت اطلاعات این وکیل دربند را تشویق به ادامه اعتصاب کرده و در اولین روز اعتصاب غذا با او صحبت کرده به این زندانی سیاسی گفته است که پیشنهاد می کنیم اعتصاب غذا را تا آخر ادامه بدهی که معنی این حرف استقبال کردن از ازبین رفتن شخص است. به گفته او، وزن نسرین ستوده تا هفته قبل به ۴۳ کیلو رسیده بود و در این هفته مطمئنا چند کیلو کاهش داشته است. رضا خندان اشاره کرد که نسرین ستوده از مدت یاد شده دوران اعتصاب غذای خود بیست روز را در سلول انفرادی «که از نظر امکانات در حد یک قبر بوده به عنوان تنبیه بابت اعتصاب غذا سپری کرده استتنها خواسته نسرین ستوده رفع محدودیت از فرزند ۱۲ ساله اش است.

هفته گذشته پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان شوش بار دیگر همسر علی نجاتی را به دادگاه احضار کرد. پیش از این شهناز سگوند همسر علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه روز سوم آبانماه سال جاری به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به دادگستری شوش احضار شده بود که پس از محاکمه از اتهامات ایراد شده تبرئه شد. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران وی این بار با پرونده سازی جدیدی روبرو شده است. براساس این خبر ده روز پیش احضاریه ای از طرف دادگاه شهرستان دزفول برای وی ارسال و در آن از وی خواسته اند در روز بیست و پنج آذر خود را به دادگاه انقلاب شهرستان دزفول شعبه دو معرفی نماید. شاکی این پرونده جدید پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان شوش میباشد. شهناز سگوند هیچ جرمی جز دفاع از همسر زندانی اش مرتکب نشده است و این بدیهی ترین حقوق انسانی وی می باشد.

هفته گذشته اعلام شد که کارفرمایان برای فرار از تعهدات قانوانی به قراردادهای موقت رو آورده اند و بیش از ۸۰ درصد قراردادهای بازار کار قراردادهای موقت است. این قراردادها حتی در مواردی که قانون کار اجازه انعقاد قرارداد موقت برای مشاغل با ماهیت دائم را نمی‌دهد به کار گرفته می شوند. ولی الله صالحی عضو سابق شورای عالی کار به خبرگزاری مهر گفت: » با توجه به شرایط فعلی، انعقاد قراردادهای دائم و استخدام‌ها به حداقل ممکن رسیده است و کارفرمایان در شرایط مشاغل دائم و با ماهیت مستمر نیز، اقدام به امضای قراردادهای موقت کار می‌کنندترفند دیگر کارفرمایان برای مقابله با اعتراضات کارگران منحل اعلام کردن واحد‌های تولیدی است. هفته گذشته نماینده سابق کارگران کارخانه «ماه ماشین» از صدور حکم تسویه حساب تمامی کارگران رسمی از سوی هیئت حل اختلاف جنوب تهران – ریبدلیل انحلال کارخانه خبر داد. علی حق پرست در این رابطه گفت مدیران کارخانه ماه ماشین که از سال ۸۴ با ایجاد شرایطی تلاش کرده‌ بودند وضعیت قراداد این کارگران را از دائمی به موقت تبدیل کنند، هم اکنون این واحد تولیدی با تعویض نام و برند خود براحتی با کارگران تسویه و با نام جدید و نیروی کار جدید و انعقاد قرارداد موقت به فعالیت خود ادامه می‌دهد. به گفته وی مهمترین نگرانی کارگران ماه ماشین و سایر کارگرانی كه با این شرایط مواجه‌اند این است که بدلیل عدم وجود ماده‌ای در قانون کار در خصوص انحلال شرکت‌ها، امنیت شغلی خود را هر لحظه در معرض خبر می‌بینند. کارفرمای کارخانه ماه ماشین در خردادماه گذشته با اعلام انحلال کارخانه تمامی کارگران رسمی را اخراج کرده بود. در حالیکه وی قانون کار فعلی را دارای خلاءهای قانونی می داند، رژیم اسلامی و کارگزارانش در پی اصلاح همین قانون و قانون تامین اجتماعی به نفع دولت و کارفرماها برآمده اند.

در همین حال در هفته ای‌ که گذشت اعلام شد که بیش از ۵۰ درصد کارگران شرکت های شهرک صنعتی پرند از کار اخراج شده اند. به گزارش وبسایت » اقتصاد ایرانی» برخی مدیران صنعتی این شهرک صنعتی گفتند که تنها با ۲۰درصد توان واقعی خود فعالیت می کنند. براساس گفته یکی از کارخانه داران این شهرک صنعتی، واحدهای صنعتی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کارگران خود را تعدیل کرده اند. مدیریک کارخانه فولادی نیز اعلام کرد ثبت سفارش او ۹۰ روز در اتاق ارزی و بانک مرکزی معطل مانده است. مدیر یک کارخانه تولید کننده لنت ترمز هم خبر داد بیش از دو ماه ثبت سفارش او در اتاق ارزی معطل مانده است. این درحالی است که معاون وزیرصنعت پیش از این اعلام کرده بود حداکثر ظرف دو هفته ارز به تولیدکنندگانی که ثبت سفارش کرده اند، پرداخت می شود. خبر اخراج گسترده کارگران در شهرک صنعتی پرند در حالی انتشار یافت که خبرگزاری ایلنا نیز روز پنجشنبه در گزارشی از وضعیت صنعت خودروسازی و خشدار در باره فروپاشی قریب الوقوع این صنعت به نقل «منابع آگاه» و» بر اساس گزارشات رسیده» نوشتیكی از خودروسازان بزرگ كشور بدنبال تعدیل نیرو چند هزار نفری شده است كه به گفته منابع آگاه، در صورت عدم انجام این موضوع باید منتظر اعلام ورشكستگی در این صنعت بوداین گزارش می افزایدمدیرعامل یكی از شركتهای خودروسازی كشور قیمت تمام شده یكی از خودورهای داخلی را چیزی در حدود ۲میلیون تومان بالاتر از فروش آن در بازار و نمایندگی ها اعلام میكند كه این موضوع در پی افزایش حدود ۳۰۰ درصدی نهاده های تولید رخ داده است و چنانچه فكری به حال آن نشود مطمئناً صنعت خودرو با مشكل جدی مواجه خواهد شد

همچنين بمناسبت سيزدهم آذر روز مبارزه با سانسور، كانون نويسندگان ايران بيانيه اي انتشار داده اند. در بخشي از اين بيانيه آمده است : در يک سال گذشته باز هم عده ای به اتهام وبلاگنويسی روانه زندان شدند؛ نشرياتی به بهانه چاپ کاريکاتور يا خبر و مطلب توقيف شدند ؛ دو تن از اعضای کانون نويسندگان ايران، فريبرز رييس دانا و منيژه نجم عراقي، به «جرم» عضويت دراين تشکل ضد سانسور ماههاست در زندان به سر میبرند؛ … با اين همه، به موازات سخت تر شدن شرايط، صف مخالفان سانسور نيز انبوهتر شده است و صداهای بيشتری در مخالفت با سانسور شنيده میشود. در چند سالی که از اعلام سيزدهم آذر به عنوان روز مبارزه با سانسور می گذرد اين روز، روز بزرگ داشت اين صف بوده است. امسال اما از سيزدهم آذر بی ياد و نام ستار بهشتی نمی توان سخن گفت؛ کارگری که جان جوانش در دفاع از آزادی بيان تاوان شد. البته پيش تر نيز بودند، بسياران بودند، که در راه ابراز عقيده و نظر ، جانشان به تاراج ستم رفت. اما ويژگی ستار بهشتی در اين است که او نه به دليل تعلق فکري، مرامی يا سياسی بلکه راست به علت نوع زندگی اش، به شکستن حصار سانسور پرداخت. اين کارگر وبلاگ نويس معترض از متن توده ی مردم آمده بود وتجلی نياز آنها به آزادی بيان، به نابودی سانسور و نشانه ای از حضور مردم در اين عرصه بود. او به کردار نشان داد که آزادی بيان و ستيز با سانسور فقط امر نويسندگان، هنرمندان و سخن وران نيست بلکه نياز هر انسان و ضرورت زندگی انسانی است. و اين، ويژگی دوران کنونی است؛ دورانی که به سرعت از کشته ی يک جوان گمنام مخالف سانسور شاهدی جهانی می سازد بر ستمکاری آزادی ستيزان و رسوايی سانسورچيان. اين ويژگی اعلام می کند که سرکوب گران آزادي، سانسور و سانسور چيان، از اين پس دوران سخت تری خواهند داشت.

گرامی داشتن سيزدهم آذر، روز مبارزه با سانسور، ارج نهادن به انسان هايی است که با وجود آگاهی از خطرها، پای در راه آزادی بيان می نهند و بی اعتنا به تهديدها سد سانسور را می شکنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s