رویدادهای ایران در هفته ای که گذشت

imagesصبح چهارشنبه گذشته بخاری نفتی کلاس دانش‌آموزان چهارم دبستانی مدرسه «انقلاب اسلامی» روستای «شین آباد» از توابع پیرانشهر استان آذربایجان غربی آتش گرفت و تمام دانش آموزان آن مصدوم و روانه بیمارستان شدند. خبرنگار خبرگزاری مهر که توانست به بهانه حضور استاندار آذربایجان غربی، ممنوعیت حضور خبرنگاران در محل بستری شدن مصدومان آتش سوزی مدرسه ابتدایی روستای شین آباد پیرانشهر را دور بزند، در شرح گزارش سانحه از زبان یکی از دانش آموزان نوشت: صبح که وارد مدرسه شدم رفتم سر کلاس همه آمده بودند. یک لحظه متوجه نشت نفت از مخزن بخاری و زیاد بودن شعله های داخل بخاری شدیم طوری که بخاری از شدت گرما روبه سرخی بود. معلممان رفت کپسول آتش نشانی را بیاورد اما مایع نداشت بابای مدرسه که آمد بخاری کلاس یک لحظه آتش گرفت و به همه جا سرایت کرد سعی می کردیم از کلاس بیرون بریم ازدحام زیاد بود و پنجره های کلاس هم نرده داشت نمی توانستیم نفس بکشیم و به بیرون فرار کنیم. این دانش آموز مصدوم گفت: نمی دانم چه کسی پنجره کلاس را از جا کند و مابقی یادم نمی آید. خضری نماینده مجلس از پیرانشهر که خواستار استعفای وزیر آموزش و پرورش شده در باره گزارش آتش نشانی به خبرنگار مهر می گوید: «در گزارش این سازمان نشت نفت بخاری، دستپاچگی مدیر مدرسه در کنترل بخاری و افتادن آن، ازدحام دانش آموزان کلاس موقع خروج از کلاس و وجود حصار در پنجره های کلاس علت حادثه ذکر شده است ولی بنده سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و آموزش و پرورش را مقصر این حادثه می دانم.» در ادامه این گزارش در مورد علت آتش سوزی آمده است: «با سوالات بی پاسخ زیادی مواجهیم از جمله چرا مدرسه فرسوده که حکم تخریب آن آمده همچنان فعال است و هیچ گونه اقدامی از طرف آموزش و پرورش صورت نگرفته است؟ چرا در مدرسه ای که در محله ای است که گازرسانی شده از بخاری نفتی استفاده می شود؟ چرا مدارس مجهز به امکانات آتش نشانی نیستند؟ و مقصر اصلی این حادثه چه کسی است؟»

در هفته ای‌ که گذشت کانون صنفی معلمان در رابطه با آتش سوزی مدرسه دخترانه پيرانشهر با انتشار بیانیه ای به بی توجهی مسوولان کشور اعتراض کرد. در این بیانیه با اشاره به سوختگی ۳۳دانش آموز، وخامت وضع ۸ تن از سوخته گان و تخریبی بودن مدارس آمده است: تصويری از چهره ی سوخته و ورم کرده دختران روی تخت بيمارستان . چهره ی بهت زده مادری پشت در اتاق عمل . تذکر شفاهی و کتبی به وزير، درخواست استعفا و جملاتی از اين دست، هر از گاهی در برابر چشمان ما رژه می روند و گويی با شتابی فزون يابنده، چرخه ای بی پايان را تکرار می کنند. کلمات مجاز و غير مجاز، شتاب زده از ذهن می گذرند و روی کاغذ می آيند و نمی آيند. تأسف بخوريم ؟ خشمگين شويم؟ از فرط تکرار بی تفاوت شويم؟ این بیانیه با یادآوری خبر کشته شدن ۱۳ نفر در آتش سوزی سال ۸۳ و سوختگی شدید ۸ نفر در سال ۸۵، همچنین فداکاری معلمی که به قیمت آسیب دیدگی شدید ۲۳دانش آموز را از مرگ در شعله های آتش نجات داد، به بی کفایتی نظام مدیریتی انتقاد کرده و آورده است: » مديران ما پايبندند به نپذيرش مسئوليت، نپذيرفتن کاستی و ناتوانی کارشان،س ياسی خواندن همه ی ايرادات…،عادت کرده اند به طرح و اجرای برنامه های پرسرو صدا و بی حاصل، به تدوين هدف های بزرگ و ناتوانی در ايجاد کوچک ترين دگرگونی های راستين..» کانون صنفی معلمان در بیانیه خود پرسیده است:» از دست رفتن جان حتی يک دانش آموز زيان بزرگتری است يا هزينه کردن برای يک سيستم گرمايشی ايمن برای هزاران دانش آموز؟» حتی با يک نگاه هزينه و فايده ای صرف هم،می توان اولی را زيان بزرگتری دانست. نمی دانيم مديران آموزش و پرورش چگونه به مسائل نگاه می کنند؟ اما ما که اندوهگين و خسته ايم ازاين همه دور باطل.» شين آباد“ امروز تمام ايران است.»

در هفته ای‌ که گذشت روزنامه بهار گزارشی از میزان درآمدها و هزینه های یک خانواده متوسط چهار نفره در شمال و جنوب تهران منتشر کرد که نشان میدهد که شکاف درامدی جنوب و شمال تهران بیش از ۱۵ برابر است. براساس این گزارش متوسط درآمد ماهانه یک خانواده در جنوب شهر تهران ۷۰۰ هزار تومان و در شمال شهر ۱۲ میلیون تومان است. متوسط قیمت خرید مسکن در شمال شهر تهران برای هر مترمربع هفت‌میلیون تومان و در جنوب شهر نزدیک به یک‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان است. اکثر خانواده‌های ساکن در بالای شهر درآمدی بیش از هشت‌میلیون تومان دارند. متوسط درآمد ماهانه ۱۲‌میلیون تومانی در شمال شهر برای خانواده چهارنفری و با احتساب شاغل بودن یک نفر در خانواده است. درآمد سالانه یک خانواده چهارنفری با احتساب شاغل بودن یک فرد سالانه به بیش از ۱۴۴‌میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که درآمد ماهانه یک خانواده چهارنفری در پایین شهر به شرط شاغل بودن دو نفر در خوشبینانه‌ترین حالت به ۷۰۰‌ هزار تومان می‌رسد. متوسط هزینه بهداشت و درمان سالانه یک خانواده چهارنفره در جنوب شهر که البته شامل هزینه‌های پزشکی جاری و بدون احتساب دندانپزشکی، بیماری‌های خاص و جراحی است نزدیک به یک‌میلیون تومان است چراکه در بسیاری از مواقع افراد به واسطه هزینه‌های سنگین از مراجعه به پزشک خودداری کرده و به خوددرمانی روی می‌آورند. در مقابل متوسط هزینه‌های درمان خانواده‌های شمال‌شهر صرف‌نظر از هزینه‌های دندانپزشکی، بیماری‌های خاص و جراحی به بیش از ۱۵‌میلیون تومان می‌رسد. هزینه تحصیل یک دانش آموز دبستان شمال شهری ۱۸ میلیون تومان و هزینه تحصیل دانش آموز دبستانی جنوب شهری یک میلیون تومان است. متوسط هزینه خوراک یک خانواده چهارنفری در مناطق خوش‌نشین به واسطه شیوه زندگی و برخی تجملات به سه‌میلیون تومان در ماه می‌رسد. این هزینه در شمال شهر برای تغذیه یک خانواده چهارنفری در حالی است که این میزان در جنوب شهر ماهانه به طور متوسط ۶۰۰‌هزار تومان است.

در هفته ای‌ که گذشت خبرگزاری رویترز از تشدید تحریم های امریکائی ها علیه ایران در ابتدای سال آینده میلادی خبر داد. این خبرگزاری به نقل از معاون وزیر خزانه داری امریکا نوشت این کشور تلاش می کند که از ماه فوریه آینده به حبس درآمدهای نفتی ایران اقدام کند. دیوید کوهن در این رابطه گفت: از روز ششم فوریه سال آینده میلادی، آمریکا انتقال پول نفت صادراتی تهران را از سایر کشورها به داخل ایران ممنوع می کند. این طرح ویرانگرانه امریکائیها باعث می شود که درآمد حاصل از نفت صادراتی ایران، در خارج از کشور حبس شوند. کوهن که در نشست موسسه باصطلاح «دفاع از دموکراسی ها» سخن می گفت در مورد نتیجه این اقدام امریکا گفت: درآمدهای صادرات نفت ایران در کشورهای دیگر، محبوس خواهند شد و تنها می توان از آنها برای خرید کالا از همان کشور، استفاده کرد.

قیمت دلار بار دیگر از مرز ۳ هزار تومان گذشت. طی هفته گذشته قیمت دلار رو به پائین بود اما روز پنجشنبه قیمت دلار بار دیگر افزایش یافت. به گزارش «اقتصاد آنلاین» قیمت هر دلار آمریکا در ساعت ۲ و نیم بعد از ظهر روز پنجشنبه ۳۰۱۰ تومان بود که حدود ۸۰تومان از آخرین قیمت های ثبت شده بیشتر بود. ریال طی ماههای اخیر حدود ۶۰درصد ارزش خود را از دست داده و این کاهش ارزش فشار سنگینی بر اقشار و گروههای کم درآمد وارد ساخته است. افزایش مجدد قیمت دلار در عین حال نشانه بی اعتمادی نسبت به سیاست های اقتصادی دولت و اقدامات اتاق مبادلات ارزی و کمبود ذخایر ارزی برای پاسخگویی به نیازهای «بازار آزاد» است. هفته گذشته علاوه بر دلار قیمت طلا و سکه نیز افزایش یافت.

Advertisements

یک پاسخ

  1. merc

    >________________________________ > From: «»رادیو ندا»» >To: dehnavi_mehdi@yahoo.com >Sent: Monday, December 10, 2012 5:14 AM >Subject: [نوشتهٔ تازه] رویدادهای ایران در هفته ای که گذشت > > > WordPress.com >radioneda posted: «صبح چهارشنبه گذشته بخاری نفتی کلاس دانش‌آموزان چهارم دبستانی مدرسه «انقلاب اسلامی» روستای «شین آباد» از توابع پیرانشهر استان آذربایجان غر» >

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s